Býva zvykom, že vždy pred novou sezónou dochádza k zmene pravidiel futbalu. Niektoré zmeny Vám prinášame v tomto článku, ktorý bol publikovaný na portáli sport aktuality.sk

Bude dobre keď sa s novinkami v pravidlách  naši hráči , tréneri, ale aj diváci čo najskôr zoznámia.

Nie je to tak dávno, čo futbal prešiel doslova revolúciou po aplikácii systému VAR, ktorý vniesol do tejto hry viac spravodlivosti. Ďalšie zmeny prichádzajú aj od novej sezóny, konkrétne od 1. júla 2019.

Nie sú síce také revolučné ako zavedenie videoasistenta rozhodcu, no takisto výrazným spôsobom ovplyvnia posudzovanie niektorých okamihov a fanúšikovia si budú musieť zvyknúť na niektoré odlišné verdikty rozhodcov v porovnaní s minulosťou. Pokúsime sa vám priblížiť tie najzásadnejšie úpravy pravidiel s komentárom nášho špičkového medzinárodného arbitra Ivana Kružliaka.

Novinky priblížil špičkový medzinárodný rozhodca IVAN KRUŽLIAK

Ivan Kružliak 3 fotky vo fotogalérii

Ivan Kružliak Zdroj: TASR

GÓL RUKOU: Akýkoľvek gól, ktorý hráč dosiahne rukou, už nebude platiť.

Kružliak: „Verejnosť očakáva, že futbal sa hrá najmä nohami, prípadne hlavou. V minulosti platili aj góly, ktoré útočiaci hráč dosiahol neúmyselným hraním rukou, čo vyvolávalo rozporuplné reakcie. Odteraz už nebude platiť žiadny gól rukou.”

POHYB BRANKÁRA PRI POKUTOVÝCH KOPOCH: Na čiare už len jednou nohou.

Kružliak: „Podľa starých pravidiel musel brankár stáť oboma nohami na čiare. Keď sa má brankár pri pokutovom kope hodiť do strany, je pre neho náročné, aby do poslednej chvíle zostával takto stáť. Málokedy brankári stopercentne dodržiavali toto pravidlo a nie vždy boli v momente strely oboma nohami na zemi. Brankárom toto pravidlo uľahčuje situáciu a stačí, aby boli podľa nového znenia noriem na čiare už len jednou nohou. Ako bývalý brankár to schvaľujem, pretože keď sa chcete hodiť do strany, musíte urobiť krok jednou nohou.”

ZÁKAZ ROZŠIROVANIA MÚRU: Hráči útočiaceho tímu pri štandardnej situácii už nemôžu ako záškodníci stáť v múre s brániacimi futbalistami.

Kružliak: „Podľa mňa je táto zmena veľmi dobrá. V týchto situáciách vždy dochádzalo k strkaniciam a nešportovému správaniu. Útočiaci hráč sa tlačil na múr a chcel brankárovi znemožniť výhľad na loptu. To prinášalo so sebou aj veľa úderov. Útočiaci hráči teraz budú musieť stáť aspoň meter od obranného múru, čo je podľa mňa správne.”

ODKOP OD BRÁNKY: Rozohrávka sa môže uskutočniť už aj v rámci pokutového územia.

Kružliak: „Opäť veľmi dobrá zmena, ktorá sa podpíše na zrýchlení hry. Nemusí sa čakať na to, že lopta opustí pokutové územie. Obranca si môže prevziať prihrávku aj vo vnútri šestnástky a už nemôže obísť pravidlo, ako sa to robilo doteraz. Keď bol hráč po rozohrávke pod tlakom a videl, že za ním smeruje útočník a lopta ešte neopustila šestnástku, vkročil do nej, prevzal loptu a kop od bránky sa musel opakovať. Len čo je lopta po rozohratí v pohybe, je v hre.”

ROZHODCOVSKÁ LOPTA: Rozhodca prenecháva loptu mužstvu, ktoré ju malo k dispozícii pred prerušením hry.

Kružliak: „Pred zavedením tohto pravidla sa hráči najmä pred koncom duelu v napätých situáciách často nevedeli zhodnúť, kto komu odovzdá loptu a čo by malo nasledovať v zmysle fair-play. Teraz bude môcť byť pri vhadzovaní lopty rozhodcom len hráč jedného mužstva, ktoré malo pred prerušením loptu v moci, čo hodnotím pozitívne. Ostatní hráči budú vzdialení minimálne štyri metre od lopty.”

STRIEDANIA: Vystriedaní hráči budú schádzať z ihriska čo najkratšou možnou trasou.

Kružliak: „Je to zmena, ktorá ušetrí desiatky sekúnd času. Hráči teraz musia opustiť hraciu plochu v čo najbližšom možnom mieste, a tým ušetríme čas na to, aby sa hral futbal, na ktorý sa prišli pozrieť diváci.”

Tréner Senegalu Aliou Cisse so svojím realizačným tímom. 3 fotky vo fotogalérii

Tréner Senegalu Aliou Cisse so svojím realizačným tímom. Zdroj: Reuters

TRESTY PRE REALIZAČNÝ TÍM: Žlté a červené karty už budú dostávať aj tréneri a ostatní členovia realizačného tímu.

Kružliak: „Doteraz hlavný, prípadne náhradný rozhodca, mohol využívať len ústny dohovor alebo priamo vykázanie na tribúnu. Chýbal medzistupeň, aby to malo požadovaný efekt. Teraz majú rozhodcovia už tri možnosti: dohovor, žltá karta a červená karta. Tréneri si budú určite dávať väčší pozor po prvej žltej karte na svoje správanie.”

ZMENA V PRÍPADE OŠETROVANIA: Hráč, ktorý ide kopať penaltu, nemusí po ošetrení opustiť hraciu plochu.

Kružliak: „Stále platí, že hráč, ktorý bol ošetrovaný na hracej ploche, musí po ošetrení opustiť ihrisko, kým sa znovu nezačne hrať. Zmena prišla len v prípade, že lekári ošetrovali zraneného hráča po nariadení pokutového kopu a tento futbalista je štandardným exekútorom pokutových kopov. Podľa starého pravidla by musel opustiť trávnik a penaltu by mal zahrávať niekto iný, čo pre poškodené mužstvo bolo neférové.”

GÓL RUKOU NEPLATÍ ANI U BRANKÁRA: Brankár už nemôže skórovať tým, že prehodí celé ihrisko.

Kružliak: „Myslím si, že toto bolo mysteriózne pravidlo. Podľa môjho názoru brankár len ťažko mohol skórovať spôsobom, že prehodí celú dĺžku ihriska. Ak sa mu to aj podarí, po novom takýto gól nebude platiť.”

KARTOVÝ TREST: Rozhodca môže ukázať kartu až po skončení ďalšej akcie.

Kružliak: „Pokiaľ je nariadený priamy voľný kop a rozhodca chce udeliť kartu hráčovi, ktorý zmaril sľubne sa rozvíjajúcu alebo gólovú akciu a lopta je na mieste priestupku a hráči ju rýchlo rozohrajú, z čoho sa vyvinie opäť gólová šanca, rozhodca môže ponechať hru a kartový trest udelí až po skončení tejto akcie. Samozrejme, kartové tresty sa budú po takejto ponechanej akcii redukovať. Teda ak mala byť pôvodne udelená červená karta, v prípade ponechania takejto rýchlej rozohrávky, bude po akcii udelená iba žltá karta.”

Komentár: Zmeny k lepšiemu

Je správne, že futbal sa stále vyvíja a je dobré aj to, aký smer vývoja naznačujú nové úpravy pravidiel. Tie sa totiž udiali s akcentom na plynulosť hry a na férovosť.

Absolútne pozitívne musíme hodnotiť skutočnosť, že gól rukou už nebude platiť za žiadnych okolností. Konečne zmizne v kľúčových okamihoch zápasov polemika o tom, či hráč hral alebo nehral rukou úmyselne. Futbal sa má hrať nohami. A hlavou. Bodka. Gól rukou by nemal platiť za žiadnych okolností.

Ako správne vnímame aj to, že odkop od bránky môže smerovať už aj do vlastného pokutového územia. Touto úpravou pravidla sa vytvoril priestor na vysoký pressing a okamžité napádanie rozohrávky súpera, hráč sa už nemôže „zašiť“ prevzatím si lopty vo vlastnej šestnástke, po čom v minulosti nasledovalo opakovanie odkopu od bránky. Obrancov jednotlivých tímov bude táto zmena nútiť k futbalovým riešeniam, čo, samozrejme, so sebou prinesie aj chyby. Nová úprava potláča alibizmus. Možnosť udelenia kartového napomenutia až po odohraní ďalšej akcie zase znižuje význam taktických faulov, čo takisto nemožno hodnotiť inak ako pozitívne.

Niektoré ďalšie úpravy prispeli k plynulosti hry. V tomto smere určite ako správne vnímame, že vystriedaný hráč musí ihrisko opustiť v čo najbližšom bode. Striedania, najmä mužstiev, ktoré držia tesný jednogólový náskok, sa vedia poriadne natiahnuť. Kto bol na to zvedavý? Asi nik. A karta pre trénerov – nespratníkov asi tiež dokáže veci vyriešiť rýchlejšie ako dohovor. Herné prieťahy spôsobovali aj neustále úpravy múru, do ktorého sa vkrádali záškodníci a snažili sa znemožniť výhľad brankárovi. Zahrávanie štandardných situácií aj z takýchto dôvodov trvá niekedy aj dve minúty a pokiaľ dochádza k zníženiu možnosti hráčov na nešportové správanie, je to len dobre. Jednoducho, nové zmeny možno nie sú také revolučné, ako bol systém VAR, určite sú však osožné, čo podľa nás ukáže aj budúcnosť. Fanúšikovia sú zvedaví na futbal a nie na naťahovanie času a alibistické riešenia.

Dôležité je, aby sa tieto zmeny noriem rýchle dokázali aplikovať v praxi. Počas prípravného obdobia sme videli momenty, keď rozhodca nechal opakovať rozohrávku brankára preto, lebo lopta neopustila pokutové územie a hráči následne nepochopiteľne zdvihli ruky. Je na komisii rozhodcov nášho zväzu, aby dokázala rozšíriť povedomie o zmenách nielen u rozhodcov, ale aj trénerov a hráčov čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie. A na nás, aby sme tieto úpravy sprostredkovali fanúšikom. Keď si všetci splnia svoju úlohu, futbal sa opäť posunie o kúsok vpred.

 

Zdroj:  sport aktuality.sk, zverejnené 11.07.2019

Pridaj komentár